א. מה זה ביטקוין

הסבר מה זה ביטקוין

ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי מבוזר (כלומר לא ריכוזי של מדינה/ מישהו אחד) אשר הומצא על ידי סאטושי נקאמוטו (שם עת, לא יודעים מי הוא באמת). הביטקוין הראשון נוצר בשנת 2009

איך משתמשים בביטקוין

את מטבע הביטקוין אפשר לקנות דרך האינטרנט (ראו קניית ביטקוין). אפשר להעביר אותו בין אנשים ועסקים דרך האינטרנט. אין מטבעות פיזים של ביטקוין. 

האם אפשר להשתמש בביטקוין כמו מטבע רגיל (שקל/דולר)

לא. ברוב הסיטואציות לא ניתן להשתמש בביטקוין כמו מטבע רגיל, רוב בתי העסק בעולם, בארצות הברית ובארץ לא מקבלים אותו. ולמעשה רק מעטים מקבלים אותו.  ראו רשימת עסקים שמקבלים ביטקוין.

מה צריך בשביל לקנות ולמכור ביטקוינים

קניה, מכירה, תשלום, וקבלת תשלום בביקטוינים מצריכים מחשב (נייח, נייד, טלפון נייד וכד'), וחיבור לאינטרנט. 

מה היתרונות של ביטקוין

לביטקוין יש מספר יתרונות בולטים. ראו גם מאמר מקיף על היתרונות של ביטקוין 
  • היתרון הראשון שהוא מציע (אם הוא יצליח), זה שאפשר להעביר את מטבע הביטקוין מאדם אחד לאדם אחר בלי שום בעיה, בלי עמלות בדרך (כמו פייאל, בנק), בלי דמי סליקה וכד'. 
  • היתרון השני - כמות הביטקוין בעולם היא מוגבלת. ידוע בדיוק כמה היא תהיה (21 מיליון), וידוע קצב הגידול שלה. 

מה החסרונות של ביטקוין

החיסרון העיקרי של ביטקוין נעוץ בעובדה שזה אינו מטבע מקובל. יתכן שלעולם הוא לא יהיה מטבע מקובל, ואז ערכו ירד, ויתכן שהוא יהיה מטבע לגיטימי ומקובל בעולם. כך שכיום השקעה בביטקויין היא השקעה מאוד ספקולטיבית. 
ראו גם מאמר חסרונות בהשקעה בביטקוין. 

חסרון נוסף הוא אבטחה. הביטקוין יושב על המחשב שלכם. למרות שנדמה שחלק מחברי קהילת הביטקוין בישראל ובעולם טוענים שזהו איננו נושא משמעותי הרי שלהערכתינו זהו נושא משמעותי. 

השקעה בביטקוין - האם כדאי להשקיע בביטקוין

ביטקוין הוא כרגע מטבע דיגיטלי הנסחר בכמה אופנים. בשלב זה החזקת המטבע היא החזקה ספקולטיבית עם אפשרות לרווח גבוה מצד אחד ומצד שני סיכוי גבוה להפסד. מכיוון שהנושא מורכב דנו בו במדריך נפרד: השקעה בביטקוין.

קניית ביטקוין

באופן כללי קניית ביטקוין היא פשוטה, נכתוב מדריך קנייה לביטקוינים.